10 Ocak 2009

Geçte olsa hatadan dönmek

Merhaba arkadaşlar

Bu gece benim emektar kamyonet ve 3 değerli arkadaşımla beraber arının yerini değiştirdik.

Bu gün 0cak ayının 10 u olmasına rağmen benim arılıkta sarıca arılar gezmeye va zayıf kovanları yağmalamaya devam ediyor. Bu zayıf kovanlar sarıca arılarla mücadele etmekten vazgeçmis durumdalar. Sonuçta yok olacaklar. Halbuki uygun yerde olsalardı bu bakımla kıştan çıkabilirlerdi.

Geçen sene arıyı koyduğum yer güzeldi.Kuzeyi kapalı,hakim rüzgarlara kapalı yine de havadar bir yerdi. Geçen sene arım güzel gelişince bu köydeki arıcılar marifeti yerde buldular ve beni yerimden ettiler. Bana bu arıyı koyduğum yeri öve öve bitiremediler.Bende bu köyün merasından yararlanmak için bilerek bazı şeyleri sineye çektim. Ama diyeti malesef ağır oldu. 50 -60 arı sarıca arıya yedirilir mi? Evet yanlış okumadınız. Bugun 3 yarın 5 derken burada kaldığım üç ay içinde zayıf 60 arım telef oldu. Direnen,sarıca arıyla mücadel eden diğer güçlü kovanlarda yıpranmaya başladı. Bunun bir sebebi de yerin sürekli esinti alması. ilk bakışta yer kuytu görünüyor kuzeyi kapalı ama yanındaki boğazdan gelen kuzey rüzgarı kıyısından geçerken, karşı tepeye vurup döngü meydana getiriyor. Bunu da geçenlerde kovanların kapaklarının neredeyse hepsinin rüzgardan uçması sonucu öğrendik.

Köyün arıcıları benden teknik bilgi alırlar. aramızda bir sorun yok ama yer konusunda beni neden uyarmadılar? Bu biz insanların kanıksamaya başladığım bir yönü...

Şimdi yine aynı köyün insanları tarafından bana daha güzel,kuytu arı merasına daha yakın bir yer ayarlandı. İşin ilginç yanı da bu.Bana da teşekkür etmek düştü.

Umarım yarın fotoğraf makinasını unutmam da bir kaç resim koyarım.

1 yorum:

emin benli dedi ki...

benim kovanların yarısından fazlası sarıca ve eşek arısına kurban gitti.halende sarıcalar kovanlara dalıyor.Bunun bir çözümü olmalı ama nedir.ben sabit arıcıyım sizin gibi yerde değiştiriemiyorum.